Proč nás tolik baví pobyt u vody nebo v bazénu

Proč nás tolik baví pobyt u vody nebo v bazénu

Zamysleli jste se někdy nad tím, proč tak rádi cestujeme k moři, navštěvujeme koupaliště, jezdíme na vodu a trávíme čas u bazénu? Proč právě vodní živel se stal tak oblíbeným a vyhledávaným?

Ionizace ovzduší – v blízkosti vodních zdrojů se vyskytuje největší množství záporných iontů, které jsou velice potřebné pro cílenou buněčnou regeneraci a zpomalení stárnutí. Právě proto se tu cítíme tak dobře, i když si nedovedeme rozumově vysvětlit, proč tomu tak je. A je v zásadě jedno, zda jde o bazén, řeku, moře, vodopád nebo fontánu v městském parku.

venkovní bazén

Šumění vody uklidňuje mysl a působí jako antidepresivum – některé zvuky jsou silně depresivní a stresují jak nás, tak i domácí zvířata, například takový zvuk vysavače nebo mixéru určitě nikdo nemiluje. Naopak jemné šumění vodní masy působí zcela opačně – uklidňuje a navozuje relaxační atmosféru.

Modrá barva vodní hladiny navozuje pocit svobody – je-li voda čistá, připadá nám jako nebesa, tedy jako něco zcela přirozeného, s čím se vyplatí splynout a vnímat osobitou krásu. Do čisté bazénové vody to doslova láká a málokdo také tomuto lákadlu odolá.

Voda nadnáší – nadnášecí schopnost vody je známa snad každému, cítíme se tu lehčí a vnímáme své tělo v příznivějším světle. Toto si uvědomují zejména lidé s nadváhou a obezitou. Nadnášení vody je o to větší, čím více obsahuje minerálů, například Mrtvé moře nadnáší až extrémně.

balón na hladině

Voda chladí – plavání máme rádi také proto, že voda při pohybu působí jako chladič, tedy velice podobně, jako vodní chlazení motoru automobilu.

Tlak vody a bublinková lázeň – kdo má možnost využít působení tlakové síly vodní masy a vzduchových bublinek, jistě bude souhlasit s tím, jak skvělá je podvodní masáž, i když samozřejmě ruka zručné masérky je něco úplně jiného. Proto jsou vířivé vany, bazénové protiproudy a masážní trysky stále v obrovské oblibě. Cena bazénu se sice instalací těchto procedur zvýší, ale stojí to za to.