Že elektrikáři zajišťují kromě instalace a rekonstrukce elektrických rozvodů a zařízení i jejich revize, není žádným tajemstvím. Je to nedílná součást jejich práce, a to velice důležitá, protože přispívá v rámci prevence k ochraně lidských životů a majetku. Revidovat tyto systémy obnáší leckdy i jistá úskalí a hlavně se majitelé firem či bytů dostávají do nepříjemných situací, kdy se musí rozhodnout přijmout určitá opatření, s nimiž nepočítali.
Přestavba zásuvek – stává se, že například po zakoupení bytu či domu objeví nový majitel podezřelé zásahy do elektroinstalace, což také potvrdí revizní elektrikář. Jsou to například situace, kdy bývalý majitel – kutil – experimentoval se svými dovednostmi a připevnil zásuvky do míst, kde nemají co pohledávat, třeba v kuchyni v blízkosti dřezu, v koupelně v sousedství umyvadla a sprchového koutu apod. Toto pak vyžaduje odborný zásah a přestavbu zásuvek do správných pozic.
Přetížené zásuvkové okruhy – kutilové dokážou leccos a mimo jiné i instalaci zásuvek s nevhodným průřezem vodiče. Pokud je příliš tenký, může být zásuvkový okruh ohrožen požárem, a podobné situace nastávají i tehdy, je-li do jedné zásuvky zapojeno více spotřebičů s velkým odběrem. Přehřívání vodičů může vést ke zkratu a vzniku požáru.
Přívodní a prodlužovací šňůry – smrtelná zranění způsobená poškozenými šňůrami – to není nic neobvyklého. Výhodou je, že toto můžete zkontrolovat i sami, a nemusíte čekat na elektrikáře v rámci revize elektro. Ten se pak může zaměřit na problematičtější záležitosti, spojené zejména s měřením obvodů a spotřebičů, které může odhalit závadu víceméně skrytou. Přívodní šňůry mohou být propálené, prodřené, sevřené či prokousané hlodavci nebo domácími zvířaty. Se šňůrami si také občas rády hrají děti a mohou je rozkousat nebo jinak poškodit. Nezapomínejte také na prodlužovací šňůry nevhodně umístěné, například pod dveřmi, za nábytkem, pod psacím stolem, kde mohou být poškozené v důsledku tlaku od nohou nábytku či dveří.