Druhá květnová neděle

Druhá květnová neděle

Protože je Den matek pohyblivým svátkem, je u nás, po americkém vzoru, oslavován druhou květnovou neděli. V letošním roce vychází na 14. máj. I když to v naší republice nebylo zvykem, oslavy mateřství lze dohledat už starověkém Řecku. Jejich hlavní ochranitelkou byla samotná Velká matka – bohyně Rhea. V 16. století se tento svátek, pod názvem Mateřská neděle, objevil i v Anglii. Sloužící tehdy dostávali volno a mohli trávit chvíle se svými matkami. Nejčastěji v kostele. Na našem území se o jeho zařazení mezi významné dny postarala Alice Masaryková – dcera prezidenta Masaryka. A od roku 1923, až do nástupu komunistů, se slavil 8. května. Znovu začal být uznaný až po roce 1989. A veřejně se slaví od té doby každoročně až po dnešní dny.

Den matek

Nejedná se sice o oficiální státní svátek, ale všichni, kteří mají rádi své maminky, jim v tento den vzdávají úctu ať už kytičkou, osobním dárkem, oblíbenou knihou či pozvánkou na kulturní představení. Obzvláště školní děti už dlouhou dobu dopředu připravují v hodinách výtvarné výchovy srdíčka s láskyplnými vzkazy či jiné kartičky z osobním přáním. Ty odrostlejší přicházejí s pozváním na večeři v oblíbené restauraci, poukazem do welness s příjemnou masáží.

Maminka

Kytička květin potěší samozřejmě všechny matky. Ať už to jsou vázané květy, v ozdobných květináčích, či jarní kytička natrhaná na louce. Rovněž pozvánka na divadelní představení je pro maminky krásným dárkem. A pokud se podaří zajistit vstupenky na kus, který si přála shlédnout, bude radost dvojnásobná. Další z možností je společná návštěva výstavy obrazů, prohlídkou muzea, anebo hudebního koncertu některého z oblíbených umělců. Což určitě bude pro všechny rodinné příslušníky zážitkem, na který nezapomenou. Protože tímto způsobem strávené společné chvíle přinášejí do životů rodin tolik potřebný pocit lásky a sounáležitosti. A s kým jiným, než z vlastní mámou, lze toto zažít. A pokud se takto prožité odpoledne podaří zakončit společnou večeří, u klidného sdílení prožitků celého dne, co více si přát?