Jak vylepšit z Ostravska estetický dojem

Jak vylepšit z Ostravska estetický dojem


Ostravsko je kontroverzní oblast, co se týče své proslulosti, na jedné straně tu byly obrovské zásoby černého uhlí, díky nimž byla již za socialismu pokryta energetická zásoba pro výrobu elektřiny pro velkou část republiky, a na straně druhé je tamní krajina nechvalně známá svým průmyslovým znečištěním a nepříznivou smogovou situací, zejména v zimních měsících. Lidé z Ostravska se jezdí rekreovat do Moravskoslezských Beskyd nebo se dokonce stěhují do Jeseníků, ale že by se někdo z Jeseníků jezdil rekreovat na Ostravsko, tak o tom jste snad ještě nic neslyšeli.

město Ostrava

Abychom však Ostravu a okolí nepovažovali za měsíční krajinu, měli bychom se také zasloužit nejen o její rekultivaci a zalesňování, ale zároveň o lepší estetický dojem ze vzhledu rodinných sídel. Jednou z prvních věcí, co lidé sledují ve svém okolí při pohybu podél městských či obecních ulic, je oplocení. A právě zde bychom mohli začít s vylepšováním krajiny, ostatně zvolíte-li vhodný plot nebo zídku kolem vaší parcely, bude to těšit i vás samotné, nejen kolemjdoucí.

důlní těžní věže na Ostravsku

Zkuste to s šachovnicovým praporkem

Díváte se někdy na závody Formule 1? Při vjíždění vozů do cílové rovinky je každý z nich odmávnut šachovnicovým praporkem. Ten je natolik nepřehlédnutelný, že neexistuje snad lepší řešení, co cílovému pořadateli vložit do ruky.

Šachovnice je velmi výrazný geometrický prvek a zajímavě vypadá i na okraji pozemku. Poskládáte ji v Ostravě z betonového plotu, máme tím na mysli tenké železobetonové odlévané pláty, vsazované do drážek ve sloupcích ze stejného materiálu. Vznikne tím souvislá vrstva několika betonových desek o šíři 50 cm, které se budou střídat ve dvou barvách, nejlépe výrazně kontrastních, například červenohnědá s okrovou nebo se světle šedou, zelenkavá s okrovou atp. Takto sestavený plot bude budit pozornost a může také kohokoli na chodníku inspirovat k podobnému nápadu.